Rogowiec stóp
Rogowiec – jest chorobą dziedziczną objawiającą się zaburzeniami rogowacenia w obrębie dłoni i stóp. Objawem klinicznym są wyraźnie odgraniczone o zabarwieniu woskowo – żółtym, w badaniu palpacyjnym dość twarde wykwity skórne. U części osób dotkniętych schorzeniem występuje również nadmierna potliwość.
- Występuje przynajmniej siedem odmian rogowca:
- Keratoderma palmare et plantare Unna-Thost
- Odmiana rozsiana – dziedziczenie autosomalne dominujące
- Mal de Maleda – jest to odmiana rogowca o dziedziczeniu autosomalnym recesywnym
- Keratoderma extremitatum progrediens Greither
- Odmiana Papillon – Lefevre
- Keroderma multilans Vohwinkel
- Pachyonychia congenita
Osoby borykające się z rogowcem często nie wiedząc z czym mają doczynienia sami sobie szkodzą. Najczęściej poprzez nieprawidłową, zbyt agresywną pielęgnację. W związku z powyższym bardzo ważne jest by udać się do specjalisty podologa, który fachowo doradzi i dobierze odpowiednią pielęgnację oraz częstotliwość zabiegów. Niestety jest to choroba nieuleczalna. Jednak da się z nią żyć.
Wymaga ona poświęcenia ze strony pacjenta. Tylko regularne wizyty w gabinecie podologicznym poprawią komfort osoby dotkniętej tą przypadłością oraz zoptymalizują stan skóry.
Postępowanie w gabinecie podologicznym
Najważniejszym elementem w postępowaniu w gabinecie podologicznym jest mechaniczne usuwanie złogów hiperkeratycznych tj nadmiernie nagromadzonej warstwy rogowej. Usuwanie odbywa się z użyciem skalpela i dłuta. Jest to dosyć długa i mozolna praca. Wymaga doświadczenia ze strony specjalisty oraz cierpliwości ze strony pacjenta. Zabieg trwa od 1.3- 3 godzin. Jest on całkowicie bezbolesny. Czas trwania zabiegu jest zależny od ilości zmian oraz dotychczasowej pielęgnacji domowej.
Należy pamiętać, że prawidłowa pięlęgnacja oraz regularne wizyty (conajmniej raz w miesiącu) znacznie skracają długość zabiegu oraz poprawiają jego komfort.
Ze względu na zróżnicowaną, nieregularną strukturę zmian. Nie powinny one być poddawane takim zabiegom jak:
- nadmierne moczenie
- tarcie
- ścieranie frezami (frezy służą JEDYNIE do wyrównywania struktury naskórka, nigdy do jego usuwania. Skóra przegrzewa się i wytwarza zmiany znacznie szybciej.)
- aplikowanie kremów z mocznikiem powyżej 15% stężenia.
Rejestracja na wizytę
Jeszcze tego samego dnia oddzwonimy do Ciebie i potwierdzimy termin