Jak się zabezpieczać przed grzybicą paznokci i stóp na lato?

Jak się zabezpieczać przed grzybicą paznokci i stóp na lato?

Grzybica stóp i paznokci to zawstydzająca, dokuczliwa oraz trudna do wyleczenia dolegliwość, przysparzająca nieprzyjemnych doznań i przypominająca o sobie zwłaszcza w okresie letnim – w upalne dni bose stopy eksponowane są w wielu miejscach, gdzie nie trudno o zarażenie. Warto wobec tego zastanowić się, jak skutecznie zapobiegać grzybicy, by uniknąć niepożądanych objawów na swoich stopach. Oto kilka sposobów na zabezpieczenie stóp w lecie.

Bezpieczne stopy w miejscach publicznych

Należy pamiętać, że miejsca użytku publicznego – baseny, sauny, toalety oraz łazienki hotelowe – stanowią obszary wzmożonego ryzyka zarażenia grzybicą stóp. Pomimo zachowania maksymalnej higieny i codziennej pielęgnacji, nie trudno o zakażenie. Dlatego we wspomnianych miejscach zawsze warto używać klapek lub kapci, które ochronią stopy przed niepożądanymi symptomami.

Zawsze suche stopy – skuteczna profilaktyka

Po kąpieli lub wizycie na basenie zawsze należy dokładnie wysuszyć stopy, nie zapominając o przestrzeniach pomiędzy palcami – tam bowiem najczęściej dochodzi do rozwoju grzybicy. Suche stopy to gwarancja bezpieczeństwa, dlatego bezwzględnie należy unikać obuwia czy skarpet, powodujących nadmierną potliwość. Ciepłe i wilgotne środowisko jest bowiem idealne dla grzybów.

Osobiste przedmioty pielęgnacyjne do stóp

Przyrządy do codziennej pielęgnacji stóp, jak również akcesoria odzieżowe powinny być użytkowane wyłącznie przez jedną osobę – nie wolno ich pożyczać, gdyż korzystanie z cudzych ręczników, skarpet czy butów sprzyja zarażeniu. Ponadto – przymierzając obuwie w sklepie należy zawsze używać skarpetek, nie dopuszczając do bezpośredniego kontaktu buta ze skórą.

Przedstawione powyżej wskazówki stanowią fundament wiedzy profilaktycznej, która zastosowana w praktyce, pomaga uchronić stopy przed niekorzystnymi zmianami i rozwojem grzybicy. Warto wdrożyć codzienną pielęgnację, jak również korzystać ze specjalistycznych preparatów antygrzybicznych – kremów i sprayów ochronnych, dostępnych w większości sklepów kosmetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany