Cierpisz na nadpotliwość ? Oto kilka wskazówek jak możesz sobie pomóc.
Pocenie a nadpotliwość stóp
Na wstępie należy zaznaczyć, iż pocenie się stóp jest naturalną reakcją organizmu i dotyczy każdego z nas. Właściwa termoregulacja pozwala chłodzić skórę przy wysokich temperaturach atmosferycznych, czy w trakcie ćwiczeń fizycznych. Problem zaczyna się kiedy pocenie przybiera na sile a nieprzyjemny zapach wydzielany przez nasze stopy powoduje zażenowanie, wpływa na nasze życie społeczne a nawet na relacje męsko-damskie. Zobacz jak możesz sobie pomóc trzymając się kilku prostych zasad:
Wskazówki – 5#
- właściwa higiena (stopy myjemy przynajmniej raz dziennie. Jeżeli mamy pracę fizyczną, wymagającą kilkunastogodzinnego przebywania w ciężkim krytym obuwiu to dwa razy dziennie)
- bawełniane skarpetki (niewiele osób zdaje sobie sprawę jak ważny jest ten aspekt. Skarpetki powinny zawierać minimum 75% bawełny. Sztuczne materiały sprzyjają potliwości i namnażaniu bakterii, które są w dużej mierze odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.
- wysoka temperatura prania (skarpetki powinny być prane w minimum 60 stopniach Celsjusza. Osoby nie mające problemu z nadmierną potliwością nie muszą stosować tej zasady. Jeżeli jest odwrotnie takie postępowanie to konieczność. Wysoka temperatura likwiduje lub znacznie zmniejsza bytujące grzyby i bakterie)
- wkładki (dobrym pomysłem jest częsta wymiana wkładek w obuwiu. Idealnym będzie wybór tych ze srebrem, gdyż na dłuższy czas zapewnią nam ochronę przed nadmiernym namnażaniem się bakterii)
- preparaty przeciw potliwości (można i należy się wspierać dostępnymi na rynku preparatami przeciwpotnymi jednak najważniejsze są zasady opisane powyżej. Z doświadczenia mogę polecić proszek ALTA – dostępny w aptece za kilka złotych. Wystarczy łyżeczka do skarpetki a stopy pozostają suche na cały dzień)
Jeżeli wyżej wymienione wskazówki na nadpotliwość stóp nie sprawdzają się w twoim przypadku mogą być to silniejsze zaburzenia, które należy skonsultować z podologiem.
Dodaj komentarz